Lovecké příběhy

Srnčí říje

autor: | 18. 08. 2021 | Lovecké příběhy

V neděli 1. 8. 2021 v 6.25 hod. jsem ulovil srnce (obr. 1,2), hmotnost 14 kg, odhad věku 6 let. V pondělí 2. 8. 2021 ve 20.11 hod. jsem ulovil srnce (obr. 3,4), hmotnost 12 kg, odhad věku 3-4 roky. (Velmi nerovnoměrné opotřebení chrupu, nemá řezáky.)  Oba kusy byly uloveny na strništi po řepce, které je souvisle prorostlé jetelem – loňskou zaoranou kulturou, která v řepce vzešla a je pro srnčí bohatou paší. Celkem jsem tam pozoroval minimálně 6 srnců, kteří byli vesměs průběrní a vesměs se srnami.
Nedělního srnce přivedla před posed srna (měla dvě srnčata). Dvojici jsem pozoroval nejméně hodinu na větší vzdálenost. Postupně se přibližovali, až to bylo na 50 metrů. Nakonec to byl nervák. Už jsem měl napnuto a srnec dvakrát zalehnul. Naštěstí vždy jen na chvilku. 
Pondělního srnce jsem ulovil z kazatelny na opačném konci pole. Že je tam jakýsi „špičák“ jsem věděl už od konce zimy a šel jsem to spíše jen omrknout. Pohledem z kazatelny jsem zjistil, že v levém rohu pole je dobrý šesterák se srnou a cca 200 m vpravo „můj“ špičák, taky se srnou. No nic, posedím pokoukám, mohla by se ukázat i liška.  A jak tak sedím a rozjímám, najednou vidím šesteráka, sotva 50 m od kazatelny, ani nevím, kde se tam vzal, jak si to míří s hlavou u země ke špičákovi. Prohnal ho pořádně. Opakovaně a byly to stovky metrů. Naposledy až do míst, kam jsem neviděl. Škoda, že nikdy nezamířil ke kazatelně, říkám si. Po nějaké době mrknu levým oknem a on je tam. Přišel úplně zezadu a byl pár metrů od kazatelny. Rychle flintu do okna, natahuji napínáček a jak se zastaví v dobrém postavení, dotýkám se spouště. Zůstal v ohni.
Mám tedy splněno. Srnců jako maku, vábit nebylo potřeba. Říji jsem si užil. K úplné spokojenosti budu do konce doby lovu pátrat ještě po nějakém bulkaři. 
Byly to hezké myslivecké zážitky.
Lovu zdar!

Miloslav Marvan