Telefon: +420 737 907 617 | Email: omspraha2(zavináč)seznam.cz | Adresa: Třebízského 7, Praha 2, 120 00 | ČÚ: 0003867339/0800 | IČ: 67777392 | Datová schránka: 9ff9tre

OMS a mládež

OMS Praha 2 nemá vytvořen samostatný kroužek mladých myslivců, ale aktivně se věnuje dětem a mládeži formou pořádání akcí. Důležitou součástí této činnosti je osvětová činnost v rámci různých akcí pro veřejnost.

Náš myslivecký spolek každoročně na jaře pořádá ve spolupráci Domem dětí a mládeže Praha 2 střelecké klání „O putovní pohár Obvodního mysliveckého spolku Prahy 2“. Jde o soutěž družstev ve střelbě ze vzduchovky, jejíž finále se pravidelně odehrává v květnových dnech v Apolinářské zahradě na dětském hřišti Mateřské školy Viničná a je vždy spojeno s prezentací myslivosti. Trubači, kynologové, sokolníci poodhalují všem účastníkům krásy myslivosti, přírody, smysl a nádheru péče o ní. Děti vždy zaujme i sbírka historických zbraní a možnost vystřelit si z dobové kuše nebo sborka a rozborka některých historických kousků.

Pod záštitou starosty Městské části Prahy 2 se pravidelně účastní základní školy a víceletá gymnázia na území Prahy 2, pro které je výhradně vyhlašována. První tři ročníky se uskutečnily pod patronátem Mgr. Jany Černochové, která byla připravena předat ceny i vítězům čtvrtého ročníku. Ten byl ale z důvodů pandemie coronaviru zrušen a přesunut na příští rok. Těšíme se na další vítěze.

Základní pravidla soutěže

Každá škola má právo vyslat do soutěže jedno soutěžní družstvo složené z žáků šestých a sedmých tříd ZŠ nebo 1. a 2. tříd osmiletých gymnázií. Družstvo musí být šestičlenné a smíšené. Musí v něm být minimálně jeden chlapec, nebo minimálně jedna dívka. Soutěž má dvě disciplíny. V obou se střílí ze vzduchovky vleže s oporou na vzdálenost 10 metrů. V první všech šest členů družstva střílí 10 ran na klasické kruhové sportovní terče, v druhé pokračují tři členové týmu, kteří dosáhli nejlepšího výkonu v první disciplíně pěti ranami na lovecký terč (srnec, liška nebo divočák).
Do celkových výsledků družstva se počítají všechny body nastřílené členy družstva v první i v druhé disciplíně. Celkový vítěz soutěže získává putovní pohár našeho spolku. Všechna umístěná družstva obdrží poháry a lákavé ceny. Všichni si odnesou upomínkové dárky, které pravidelně věnuje Českomoravská myslivecká jednota, Městská část Praha 2, DDM Praha 2 a laskavý partneři našeho spolku.
Velkým lákadlem a radostí pro zúčastněné děti je i setkání s některými našimi slavnými členy. V posledních letech je to zejména velký myslivec a kynolog Dominik Hašek bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana a jeho psí kamarádi nebo David Kostelecký český sportovní střelec, který získal na Letních olympijských hrách v roce 2008 zlatou medaili ve střelbě na trap.